Już po raz trzeci organizujemy w Hucisku półkolonie dla dzieci Lato w teatrze.
W tym roku pod hasłem „Nasza Bajka”.
Termin i dokładne miejsce prowadzenia warsztatów:
24 czerwca-7 lipca 2024
Data, godzina i miejsce pokazu:
7 lipca 2024 | godz. 18.00
Hucisko 32, obok Domu Opowieści
OPIS PROGRAMU LATO W TEATRZE 2024
Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w teatrze bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną. Organizatorem programu jest Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań związanych z pedagogiką teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
Konkurs grantowy pozwala wyłonić najciekawsze projekty dwutygodniowych wakacyjnych warsztatów o charakterze teatralnym dla dzieci i młodzieży. Realizowane projekty mają pokazać młodym ludziom, że teatr jest miejscem dla każdego – można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Spośród zgłoszeń, wybrane zostają te, które wykorzystują metody twórcze do rozwijania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, pozwalają im odkrywać i wykorzystywać swój potencjał i dzielić się z publicznością własnym przekazem. Projekty realizują zespoły, które dbają o podmiotowe traktowanie młodych ludzi oraz czuwają nad przebiegiem procesu grupowego – i nie zapominają, że przy tym wszystkim, można się dobrze bawić!
W aktualnej 17. edycji programu dofinansowanie otrzymało 35 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 19 samorządowych instytucji kultury, aż 24 projekty zostaną przeprowadzone w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców!
Więcej informacji na temat programu na:
www.latowteatrze.pl
www.facebook.com/programLatowteatrze
W trakcie półkolonii zbierzemy opowieści zapisane w lokalnej czasoprzestrzeni i odbędziemy wakacyjną podróż za pomocą słów – baśni, mitów, legend. „Nasza bajka” stawia na dziecięcą kreatywność, podkreśla rolę fantazji w codziennym życiu, a także umożliwia dziecięcą sprawczość. Opowiadanie baśni pozwala przekraczać bariery naszej fantazji, uczy, bawi, edukuje i jednoczy. Ponadto dzieci wezmą udział w twórczych zabawach, grach z wyobraźnią, artystycznych działaniach, które złożą się na finałowy pokaz. Każdy dzień będzie niósł inną aktywność. Będziemy zachęcać dzieci do urządzania świata po swojemu, aktywnej postawy w poszukiwaniu swojego miejsca, drogi, hobby i po prostu do bycia sobą!
LATO W TEATRZE 2024 organizują:
ARTeria – Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Bytomskie Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sportu TKALNIA w Kietrzu, Fundacja #WSZYSTKIERODZAJETEATRU, Fundacja Fala Nowej Kultury, Fundacja Górom, Fundacja Kosmos, Fundacja Kupalinka, Fundacja Plenerownia, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja W to mi graj, Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego, Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Gminny Ośrodek Kultury w Łukcie, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Goleniowski Dom Kultury, Grupa Inicjatywna Baranówko, Miejski Dom Kultury w Bełżycach, Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Mysłowicki Ośrodek Kultury, Regionalny Ośrodek Kultury i Sportu w Krzczonowie, Stowarzyszenie „Sztuka na scenie”, Stowarzyszenie Kotlina Sztuki, Stowarzyszenie Ludzie Miasta, Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Towarzystwo Miłośników Ponikwi, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Wrocławski Teatr Lalek
Wśród prowadzących znajdą się m.in. :
Anna Psuty-Zając i Zofia Szyrajew
Etnolożki, muzykantki, animatorki, komediantki. Współtworzą formację FIKSUM DYRDUM, czyli kapelę muzyczną grającą tradycyjną muzykę wiejską i miejską, animującą wydarzenia angażujące społeczności lokalne. Pracują w oparciu o działania muzyczne i parateatralne, wykorzystują lub reanimują dawne zwyczaje i obyczaje. Poprowadzą zajęcia etno-muzyczno- ruchowo-teatralne dla dzieci jako instruktorki.
Krystian Truchalski
Terapeuta, muzyk, pedagog, opowiadacz. Realizator i współorganizator wielu projektów i wydarzeń związanych ze sztuką opowiadania. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi, edukacyjnymi oraz firmami w zakresie muzykoterapii oraz storytellingu. Ma słabość do dobrej kawy w lesie, a najlepiej podczas biegów wysokogórskich.
Wspomogą nas również:
Aleksandra Barczyk
Instruktorka teatralna, pedagog cyrku, współzałożycielka fundacji wszyscy obecni i działaczka społeczna, bajarka.
Emilia Raiter
Harfistka, opowiadaczka.
Krzysztof Falkowski
Aktor, lalkarz i reżyser teatralny, twórca spektakli teatru lalek.
Anna Falkowska
Pedagożka teatru, instruktorka teatrów dziecięcych, polonistka
Krzysztof i Ania Falkowscy prowadzą Zaułek Animacji i Teatr Falkoshow.
Tomasz Kurnik
Muzyk, certyfikowany instruktor zajęć gordonowskich, nauczyciel muzyki i gry na gitarze.