Praktyczny cykl zajęć opracowany specjalnie dla seniorów, uwzględniający ich rolę w opiece i upowszechnieniu dziedzictwa kulturowego.
To seniorzy w wielu miejscach prowadzą izby pamięci, zajmują się utrzymaniem porządku w zabytkowych obiektach, w tym świątyniach, organizują wydarzenia związane z dziedzictwem, np. w strukturach Kół Gospodyń Wiejskich, pracują jako przewodnicy, są uznawani jako lokalni znawcy historii i tradycji, opiekują się pamiątkami przeszłości. Ich działania wypływają z potrzeby serca, poczucia obowiązku oraz świadomości, że to od nich zależy przetrwanie zasobów dziedzictwa. W większości zajmują się tym społecznie i hobbystycznie. Chcemy ich wesprzeć, umożliwiając poszerzenie kompetencji i wymianę doświadczeń. Akademia Dziedzictwa III Wieku ma być miejscem, gdzie spotkają się ze specjalistami oraz zdobędą umiejętności, które będą mogli w praktyczny sposób wykorzystać, angażując się lokalnie, w działania na rzecz małej ojczyzny.
W ramach Akademii Dziedzictwa w roku 2024 odbędzie się 6 spotkań.
Program „Akademia Dziedzictwa III Wieku” jest realizowany w ramach projektu Fundacji Plenerownia „Wolontariat w Ekomuzuem – epizod II” dofinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego.