Upowszechniamy i interpretujemy dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze
W praktyczny sposób przybliżamy i korzystamy ze sztuki interpretacji dziedzictwa, a naszym mottem są słowa Freemana Tildena, ojca interpretacji: „interpretując – rozumieć, rozumiejąc – docenić, doceniając – chronić”. Podpowiadamy, jak tworzyć znaczące, wciągające opowieści o muzealnych kolekcjach, lokalnych zasobach, obiektach, artefaktach, krajobrazie i przestrzeni. Pokazujemy różne narzędzia i metody angażowania ludzi w proces odkrywania, poznawania, komunikowania i działania w kontekście dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Mamy wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie: opracowaliśmy kilkanaście scenariuszy wystaw muzealnych, tras turystycznych, ścieżek kulturowych, przeprowadziliśmy kilkadziesiąt projektów terenowych i niezliczoną ilość warsztatów z uczestnikami w różnym wieku.
SZKOLILIŚMY
JESTEŚMY AUTORAMI
Zajmujemy się animacją społeczno-kulturową
Wierzymy, że kultura jest jak powietrze, zawsze prowadzi ku ludziom i ma wielką moc oddziaływania na otoczenie. Jako animatorzy kultury pobudzamy i motywujemy do kreatywnych działań, które integrują ludzi między sobą, rozwijają relacje i budują mosty. Aktywizujemy społeczności, pomagamy zdobywać nowe umiejętności i kompetencje. Uruchamiamy twórcze potencjały, angażujemy i uczymy wrażliwości na świat. Uczestnikami naszych działań są osoby w każdym wieku: dzieci, młodzież, dorośli, w tym seniorzy. W procesie animacji wykorzystujemy rożne metody i narzędzia, a przede wszystkim podejmujemy różne, ważne tematy.
DNA miejsc = Dziedzictwo + Natura + Aktywizacja społeczna
Edukujemy
Prowadzimy działalność edukacyjną w obszarach związanych z DNA miejsc, tj. dziedzictwem, naturą i aktywizacją społeczną. Wachlarz tematów, które podejmujemy jest szeroki, gdyż lubimy łączyć różne dziedziny, przekraczać granice i podejmować nowe wyzwania. Chętnie korzystamy z rozmaitych metod i narzędzi: prowadzimy warsztaty, opracowujemy materiały edukacyjne (gry, karty, książki, karty zadań, inne), mamy doświadczenia z pokojami zagadek, grami terenowymi, akcjami, formami multimedialnymi. Prowadzimy przedsięwzięcia z myślą o odbiorcach z różnych grup docelowych, starając się by zdobywali nowe umiejętności, doświadczenia, poszerzali wiedzę i kompetencje. Wychodzimy z założenia, że żaden człowiek nie jest samotną wyspą, dlatego celem naszych projektów edukacyjnych jest budowanie kapitału społecznego. Robimy to zwiększając dostęp do kultury, ucząc szacunku do dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, uwrażliwiając na wspólną przestrzeń ale także przez edukację obywatelską i ekonomiczną.
Realizujemy autorskie projekty
Działamy od A do Z, to znaczy od pomysłu, przez starania o dofinansowanie, prowadzenie projektu, po jego rozliczenie. W ciągu lat zrealizowaliśmy projekty m. in. z dotacji: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Instytutu Wolności, Muzeum Historii Polski, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej, Gminy Miejskiej Kraków, Fundacji mBank, Fundacji BGK. Współpracowaliśmy z różnymi podmiotami, m. in. z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Małopolskim Instytutem Samorządu Terytorialnego, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli , Narodowym Centrum Kultury.